First team debuts in Copa Chile: the calendar of the third phase duels

The national championship teams make their debut in the 2022 Chilean Cup, which will play the third round of the competition this Thursday.

This Thursday, June 16 kicks off the third phase of the Copa Chilea traditional competition which, in its 2022 edition, will see the first of the national championship teams.

In its previous rounds, it will be remembered, the amateur and third division teams faced second division clubs and, later, the first B teams.

The people in charge of opening the keys will be Italian Audax and San Antonio United, as this Friday Curicó Unido and Santiago Wanderers will face each other.

Already on Saturday, the matches of Union San Felipe in front of the Catholic UniversityColo Colo receiving Deportes Temuco and Magallanes (leader and undefeated in B) against Everton.

On Sunday, meanwhile, General Velázquez will receive the University of ChileFernández Vial will face O’Higgins and Unión Española will host Provincial Ovalle.

The return duels of the third phase of the Copa Chile, it should be specified, will be played between Thursday June 23 and Monday June 27 next.

Consult the programming of the third phase of the Copa Chile:

Thursday, June 16:
Audax Italiano vs. San Antonio Unido, 3:00 p.m., Municipal La Pintana Stadium.

Friday, June 17:
Curicó Unido against Santiago Wanderers, 7:00 p.m., La Granja stadium.

.

Saturday June 18:
Magallanes vs Everton, 12:30 p.m., San Bernardo Municipal Stadium.
Santiago Matin against Unión La Calera, 3:00 p.m., Municipal Stadium of La Pintana.
Cobresal vs AC Barnechea, 3:00 p.m., El Cobre Stadium.
Unión San Felipe vs. Universidad Católica, 3:30 p.m., Lucio Fariña Stadium.
Ñublense against Independiente de Cauquenes, 5:00 p.m., Nelson Oyarzún Stadium.
Universidad de Concepcion vs Deportes La Serena, 5:30 p.m., Ester Roa Stadium.
Sports Puerto Montt vs. Huachipato, 6:00 p.m., Chinquihue Stadium.
Colo Colo vs Deportes Temuco, 6:00 p.m., Monumental Stadium.

Sunday June 18:
Deportes Limache against Deportes Antofagasta, 12:00 p.m., Lucio Fariña Stadium.
Deportes Melipilla vs. Coquimbo Unido, 12:30 p.m., La Pintana Municipal Stadium.
Cobreloa vs Palestino, 12:30 p.m., Zorros del Desierto Stadium.
General Velázquez against Universidad de Chile, 3:30 p.m., El Teniente stadium.
Unión Española vs. Provincial Ovalle, 6:00 p.m., Santa Laura Stadium.
Fernández Vial vs. O’Higgins, 6:00 p.m., Ester Roa Stadium.

.
#team #debuts #Copa #Chile #calendar #phase #duels

Leave a Reply

Your email address will not be published.